Archiwum luty 2016


Dobrze dobrana poduszka.
Autor: plecowratowanie
15 lutego 2016, 13:55

Poduszka jest elementem łóżka tak samo ważnym, jak materac. Może powodować ból, albo dawać sporą ulgę w bólu. Oto, co sprawdza się przy problemach z kręgosłupem:

- profilowana poduszka termoelastyczna - świetny wybór z dwóch powodów. Przede wszystkim doskonale podpiera głowę w anatomicznej pozycji. Poza tym mięciutki materiał daje odczucie ulgi, zwłaszcza po pracy przy komputerze;

- profilowana poduszka lateksowa - tak samo dobra, ale z innego materiału. Bardziej sprężysta, twardsza, świetnie się na niej śpi, jeśli ktoś woli stabilne poduszki;

- poduszki piankowe - dobry wybór, choć warto wypróbować wersję takiej poduszki z profilowaniem, bo być może będzie lepiej wspierać szyję. 

A co z klasycznymi, wysokimi poduchami ? Wiele zależy od dwóch rzeczy:

- pozycja snu - jeśli ktoś śpi na plecach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć pod plecami wyższą poduszkę. Jeśli jednak śpimy na boku, wysoka poduszka może wyginać nam głowę za wysoko ku górze, to zazwyczaj powoduje ból karku;

- ułożenie kręgosłupa - o tym, czy poduszka jest zdrowa, ostatecznie decyduje przede wszystkim prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Jeśli na takiej poduszce ciało układa się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na niej spać.

Odpowiedni materac - może bardzo pomóc.
Autor: plecowratowanie
03 lutego 2016, 15:58

Nie zawsze materac spowoduje,  że ból pleców minie. Jednak bardzo często to właśnie nieodpowiedni materac jest jego przyczyną. Zanim zaczniemy poszukiwania medycznej przyczyny, powinniśmy przyjrzeć się temu, jak traktujemy swój kręgosłup. Być może zmiana nawyków i podłoża do spania wystarczy, aby pozbyć się dolegliwości. 

Dziś materaców jest na rynku mnóstwo. Ciężko się je wybiera, zwłaszcza jeśli chcemy się nim trochę ochronić przed bólem. Tylko jedna, polska firma - Janpol - ma w ofercie kilkadziesiąt propozycji - z tego kilkanaście materaców to wyroby medyczne, a więc teoretycznie idealne przy bólach kręgosłupa. Na przykładzie wyrobów tej firmy można napisać nieco więcej na temat modeli ortopedycznych i ich wybierania.

Wiele osób zwraca uwagę na to, czy dany materac jest ortopedyczny, czy nie. Warto pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego, jak oficjalna definicja materaca ortopedycznego. Tak więc tego określenia może w stosunku do swoich produktów użyć każdy. Nie jest to jednak przypadkowa sytuacja. Nie ma bowiem jedneggo idealnego modelu materaca tego typu. Wiele zależy od pojedynczej osoby. Każdy z nas jest inny i innego podparcia potrzebuje. Dlatego stworzenie takiej definicji jest właściwie niemożliwe. 

Co więc jest najważniejsze ? Przede wszystkim odpowiednie podparcie ciała, czyli doskonałe dopasowanie do wagi. To jest podstawowa i najwazniejsza cecha każdego materaca, a więc tez ortopedycznego. Materac trzeba więc dobierać nie wobec etykiety, a dla każdego z osobna.

Janpol Zeus będzie doskonałym materacem rehabilitacyjnym dla kogoś o wadze około 120 kg, kto lubi twarde materace. Ale już dla osoby, która waży 50 kg będzie zupełnie nieodpowiedni, bo za twardy.

Jeśli wybierzemy odpowiedni materac, zarówno pod względem wagi ciała, jak i preferowanej twardości, często udaje się pozbyć bólu pleców. 

Kiedy poprosić o pomoc lekarza ?
Autor: plecowratowanie
03 lutego 2016, 15:28

Rzadko kiedy idziemy do lekarza, jeśli odczuwamy ból karku, czy ból pleców. W wielu przypadkach rzeczywiście jest to wynik jakiegoś nadwyrężenia. Są jednak takie objawy - oprócz bólu pleców - których nie powinniśmy ignorować. Wskazują one na poważniejszy problem i zazwyczaj nie obejdzie sie wtedy bez interwencji lekarskiej:

utrata wagi drętwienie pośladków i okolicy bioder podwyższona temperatura ciała problemy z oddawaniem moczu opuchlizna w którejkolwiek z części pleców nietrzymanie moczu ból wzdłuż kończyn dolnych sięgający poniżej kolan ból, który nie ustępuje po położeniu się i odpoczynku

 Przyczyn bólu pleców są setki. Zresztą ból pleców może w ogóle nie wiązać się z kręgosłupem, a być jednym z objawów choroby, na przykład zapalenia płuc. 

Są pewne grupy pacjentów, którzy powinni zwracać szczególną uwagę na ból pleców i konsultować go z lekarzem;

osoby z mocno osłabioną odpornością; osoby chore na raka; osoby, u których kiedyś stwierdzono raka; osoby nadużywające substancji psychoaktywnych; osoby zażywające leki sterydowe; osoby po 55 roku życia i przed 20 rokiem życia.

Ważne jest to, aby pamietać, że często przyczyn bólu kręgosłupa szuka się bardzo długo. Nie należy poprzestawać jedynie na leku przeciwbólowym, bo to również może mieć bardzo złe skutki zdrowotne. 

Co zwiększa podatność na ból pleców...
Autor: plecowratowanie
03 lutego 2016, 14:47

W niektórych przypadkach bóle pleców są uwarunkowane chorobami i genetyczną podatnością. W wielu przypadkach jednak ból pleców jest wynikiem błędów, które popełniamy w różnych dziedzinach naszego życia. Oto najbardziej popularne przyczyny występowania bólu pleców:

siedząca praca - siedząca praca może, ale nie musi prowadzić do problemów z kręgosłupem. Wiele zależy od tego, jak dobrze przygotowane jest nasze stanowisko. W wielu przypadkach już po kilku dniach możemy się przekonać, że cos jest nie tak na przykład z ustawieniem krzesła, bo odczuwamy dolegliwości ze strony kręgosłupa. Nie musi to być nawet ból samych pleców, ale na przykład drętwienie kończyn, które nie zawsze łączymy z nieodpowiednim podparciem ciała w czasie siedzącej pracy; nieodpowiednia pozycja - czy to podczas siedzenia, czy podczas stania. Nieodpowiednia pozycja najczęściej skutkuje bólem przeciążonych lub naciągniętych mięśni, na szczęście stosunkowo łatwo można tego typu przyczynę wyeliminować' wiek - z wiekiem stajemy się coraz mniej odporni na różnego rodzaju obciążenia. Kręgosłup jest tą częścią ciała, której starzenie szczególnie dotyka. Im jesteśmy starsi, tym łatwiej o kontuzję i ból; ciąża - kobiety w ciąży często skarżą się na bóle kręgosłupa, z wiadomych przyczyn; otyłość - otyłość, oprócz wielu innych niekorzystynych konsekwensji zdrowotnych, niesie ze sobą również ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa. Jest on przeciążony i znosi duże napięcia; wysiłek fizyczny - na przykład ciężka praca. Nawet najzdrowszy kręgosłup z czasem zaczyna odczuwać zbyt lekkomyślne przeciązanie. Podobny problem może sie pojawić po zbyt intensywnych ćwiczeniach fizycznych, zwłaszcza jeśli były wykonywane nieodpowiednio

Osobną grupę stanowią natomiast osoby, u których bóle kręgosłupa występują z powodu różnego rodzaju schorzeń, np. zwyrodnień czy stanów zapalnych. Radzenie sobie z tego typu bólem właściwie zawsze wymaga pomocy lekarza. Podłoże takich chorób może być bardzo różne.